Jaki żwirek dla kota wybrać?

Podstawą higieny dla każdego kota mieszkającego w naszych domach i mieszkaniach jest kuweta, a w niej coś, co higienę tę umożliwia, czyli żwirek. Niegdyś żwirek był zastępowany chociażby przez piasek, czy trociny, co oczywiście nie było tak higieniczne i miało wiele wad. Jaki żwirek dla kota wybrać, aby zadowolony był zarówno Twój kot, jak i Ty?

Żwirki bentonitowe dla kotów

Bentonit to naturalny materiał o doskonałych właściwościach absorpcyjnych. Pochłania wilgoć oraz zapachy. Jest on skałą pochodzenia naturalnego będącą wynikiem przeobrażeń produktów wulkanicznych w wodzie. Dobrze się zbryla, więc nie będziesz mieć problemów z jego usunięciem. Praktycznie jedyną jego wadą jest to, iż trzeba uważać, aby kot nie zjadł cząsteczek żwiru, ponieważ może on powodować problemy trawienne, szczególnie niebezpieczne u małych kociąt.

Żwirki drewniane

Kolejnym naturalnym produktem z kategorii żwirków dla kota są żwirki drewniane. Dostępne są one w wielu wariantach ? zarówno drobniejszych, jak też większych, zbrylających i niezbrylających ? w związku z czym łatwo wybierzesz odpowiedni rodzaj dla swojego kota. Zaletą żwirków drewnianych jest ich ekologiczny oraz biodegradowalny charakter, co oznacza, że bez problemu możesz wykorzystywać je np. w ogrodzie.

Żwirki silikonowe

Żwirek silikonowy dla kota posiada odmienne cechy od żwirków naturalnych i występuje w formie kuleczek lub kryształków. Są one cięższe, co może być zarówno wadą, jak i zaletą, łatwiej je usuwać, lecz trudniej przyzwyczaić niektóre koty do korzystania z nich. Ponadto również możesz liczyć na doskonałe właściwości pochłaniania cieczy i zapachów tego rodzaju produktów, więc spełnią one swoją główną rolę doskonale. Dostępne są też żwirki silikonowe, do których np. dodane są cząsteczki o właściwościach zapachowych, co zmniejsza uciążliwość kocich zapachów w domu.

Warto poznać właściwości poszczególnych rodzajów żwirków i dobrać je odpowiednio do potrzeb swojego kota. Jest w czym wybierać ? producenci oferują zarówno naturalne, jak też silikonowe żwirki, a każdy z nich wyróżnia się czymś, co może przypaść do gustu zarówno Tobie, jak i Twojemu kotu.

Czytaj więcej: https://wyspazwierzat.pl/artykuly-dla-kotow-170